
Fietsen door het Fochteloërveen
fietsroute - 30 km of 40 km
Veenhuizen
Het Fochteloërveen is een uitgestrekt hoogveengebied. Uniek in dit gebied is, dat u eindeloos kunt kijken over de heide. Er zijn veel zeldzame vogels te zien; onder andere de kraanvogel. De fietstocht start in Veenhuizen. Dit dorp is bekend als strafkolonie uit de tijd van Generaal J. van den Bosch. Het dorp is wakker geworden door het in 2008 verschenen boek 'Het Pauperparadijs' van Suzanna Jansen en het gelijknamige theaterspektakel in 2016. In het dorp zijn veel huizen met bijzondere namen zoals Toewijding, Bitter en Zoet, Orde en tucht. Het is leuk om de fietstocht hier te starten en later te genieten van de natuur in de (productie)bossen en de uitgestrektheid van het veen. De route brengt u naar de uitkijktoren in de vorm van een 7. U kijkt hier mooi uit over het veen. Verder fietst u langs de rand van Appelscha. Aan het eind van de fietstocht komt u bij het Maallustcomplex met een bierbrouwerij en een kaasmakerij.
Praktische informatie
Het parkeerterrein van Hotel Restaurant Bitter & Zoet ligt aan de andere zijde van de Hospitaallaan.Het startpunt is bereikbaar met de bus van Assen naar Veenhuizen, halte Kerklaan.
De inkorting van 30km gaat niet naar Appelscha. Het is ook mogelijk om een inkorting van 17km te fietsen. U gaat dan niet naar de uitkijktoren en niet naar Appelscha.
Voor de beschrijving van de route wordt voor een deel gebruik gemaakt van de fietsknooppunten. Bij de uitkijktoren moet u een stukje over een zandpad fietsen.
Het restaurant van Bitter & Zoet is dagelijks geopend van 8 - 22 uur. Het is mogelijk om hier een fiets te huren.
Informatie over het Gevangenismuseum vindt u op de website.
De Bierbrouwerij heeft een proeflokaal.
Bij Kaasmakerij Kaaslust heeft u de mogelijkheid om de daar gemaakte kaas te proeven.
Lokaal Verhaal (tegenover het gevangenismuseum) is een winkel met streekproducten, waar u ook kunt speuren naar eventuele voorouders in Veenhuizen.
Koffie en Theetuin Zunneschien (Hospitaallaan 2) is een theetuin waar regelmatig expositie zijn van kunstenaars uit de regio. Voor openingstijden raadpleegt u de website.